saaryfood Buna dimineața! Astăzi vin cu idee foarte potrivită pentru diminețile de weekend.Aceste gogoși la cuptor,fără zahăr rafinat și cu o cremă delicioasă de vanilie sunt perfecte langă o ceașcă de cafea sau o cană de Vacaju Vanilie. Dacă nu vă încântă ideea de cuptor,puteți să le prăjiți în ulei.Nouă ne-au plăcut la cuptor.
450 gr făină
7 g drojdie uscată
Un vârf de sare
250 ml Vacaju Vanilie
+aprx 50 ml pentru uns gogoșile
4 lg sirop de arțar
60 g unt topit
Optional:fulgi de cocos măcinați
Pentru cremă:
200 gr caju
50 ml Vacaju vanilie
40 ml ulei de cocos
3 lg sirop de arțar
Zeama 1/2 lamâie
Ca să facem gogoșile amestecăm ingredientele uscate într-un bol încăpător.Apoi adăugăm treptat și laptele de caju,untul și siropul.Frământăm aluatul cam 10 minute.Este gata când aveți un aluat omogen,elastic,care se dezlipește de mână.
Dacă e prea lipicios mai adăugați puțină făină.
Fie ungem cu puțin ulei un bol,fie avem grijă să fie făină pe margini.Apoi punem în bol aluatul frământat,acoperim cu o folie alimentară,apoi cu un prosop de bucătărie și lăsăm să dospească 1 h într-un loc călduros.
În timpul ăsta puteți face crema.Puneți toate ingredientele pentru cremă în blender și mixați până aveți o crema fină.Apoi o puneți în frigider până terminați gogoșile.
Dupa ce a dospit 1h punem aluatul pe o suprafață ușor infăinată și îl întindem cu un sucitor.Trebuie sa fie gros cam de 2cm,apoi tăiem cercuri cu ajutorul unui pahar.
Într-o tavă punem hârtie de copt și puțină făină și punem cercurile făcute din aluat pe ea.Le acoperim din nou cu un prosop curat de bucătărie si le mai lăsați să crească 40 de min.
Încălziți cuptorul la 180 de grade.
Ungeți gogoșile crescute cu Vacaju Vanilie si le băgați la cuptor pentru 20 de min.
După ce se răcesc faceți o gaură prin care băgați crema.
Apoi le-am mai uns cu puțin lapte și am presărat fulgii de cocos măcinați.
Aveți și opțiunea să prăjiți în ulei gogoșile dacă vreți să fie ca la mama acasă.Varianta la cuptor nu iese chiar la fel cu modul în care suntem obișnuiți să fie gogoșile,dar noi am fost foarte mulțumiți de rezultat și s-au mâncat repede.